Rozhovor se sobotním stavitelem Honzou Betem Procházkou

Obligátní otázku na favority v elitě si odpustíme, ale jak to vidíš s pořadím v juniorských kategoriích, když už to jsou ty nominačky?

Právě jsem od realizačního týmu juniorské reprezentace dostal seznam závodníků pro GPS tracking. Musím se přiznat, že jich znám osobně tak třetinu, takže si netroufám tipovat jejich výsledky, protože ani netuším jak na tom výkonnostně jsou. Palce budu držet ségře.
 

Trefíš se s délkami tratí do směrných časů?

Parametry middlu jsou na české poměry trochu kuriózní, kdy jsem vyžíval méně kontrol, abych se vyhnul krátkým postupům pouze na směr. Celkově jsem se snažil vytěžit z terénu maximum, takže u těch delších kategorií jsem se snažil trefit směrné časy a kratší kategorie si v lese možná pobudou trochu déle. V mé koncepci tratí z hlavního startu se totiž nedala postavit smysluplná trať kratší, jak 2,5km.
 

Co ti dělalo při stavbě největší problém?

Velké množství kategorií, ale myslím, že jsem se s tím vypořádal obstojně. Nejvíce jsem se bál stavby žákovských kategorií, ale jelikož jsem na podzim absolvoval dva semináře a vyptával jsem se kompetentních trenérů, věřím, že to dopadlo dobře.
 

A nebudou závodníci v cíli mrčet?

Tratě jsou fakt obtížné a všichni musí být připraveni na velmi kamenitý podklad, který ztěžuje čtení mapy. Pokud se na to závodníci dokážou naštelovat už na startu a nenechají se terénem „vláčet“, myslím, že pro ně trať bude velký zážitek.
 

Prosadí se výrazněji místní jihočeští a západočeští závodníci, nebo si budou formu šetřit až na půlku října?

K jihočechům mám velký respekt, ale bohužel mapa nedosahuje „kapřích“ kvalit, naopak se jedná o velmi dobrou mapu…
 

Na middlu bude vlastně u nás poprvé naostro použitý nový systém GPS trackingu. Kdo vlastně poběží s GPSkou na zádech? A bude se na to někdo dívat?

GPS bude v sobotu použita pro závod juniorů a neděli pro elitní kategorie. Jelikož v sobotu nechceme zveřejňovat mapu, bude mít GPSky live k dispozici asi jen Béďa pro komentování. Bohužel asi ani v neděli nebudeme schopni link na GPSky poskytnout, jelikož mapu budeme moci zveřejnit až po odstartování posledního závodníka a po zrušení červené skupiny jsou naši nejlepší závodníci rozeseti po celém startovním poli. GPSky tak budou veřejné až po skončení závodů a já se z nich pokusím vytáhnout nějakou analýzu.
 

Kolik schodů vede na rozhlednu na Sedle? A budou si to moci závodníci přepočítat?

To sám nevím, ale už jen dostat se na vrchol k rozhledně ze shromaždiště je slušný výkon. Snažil jsem se závodníky tohoto trápení ušetřit a nějaké to převýšení zdolají už cestou na sobotní start.
 

Tvoje rada před sobotním závodem?

Psychicky se připravit se na mapově a fyzicky náročný závod. Každá kontrola na trati má svůj význam a realizace postupu rovně pod čarou s tím, že to následně nějak dohledám, často nebude nejrychlejší a nejistější variantu postupu.
 

Tvůj tip na počasí?

Pankrác, Servác a Bonifác, bohužel…
 

ptal se Flaška