Sprintová MČR 2019

IMG_1458Je za námi víkend věnovaný mistrovstvím ČR ve sprintových disciplínách. Na startovních čarách se zde seřadili závodníci z Česka, Slovenska, Francie, Německa a Maďarska. Při závodech tentokrát více než mapová příprava byla třeba naopak ta běžecká.
V sobotu hostil pamětihodný atletický stadion v Čáslavi mistrovství a veteraniádu ve sprintu. Padesát atletů z Pragovky se tu utkalo se soupeři na fyzicky náročné trati. Ta nepatřila z mapového hlediska k nejzasprint-03399jímavějším, avšak volbu postupů, stejně tak jejich sprint-03399realizaci, bylo třeba v průběhu řešit a občas se do té mapy i kouknout. Rychlý začátek a střed závodu neodpouštěl atletickou nepřipravenost, konec závodu ve svažitém parku k tomu ještě prověřil sílu v nohách.
V ženách dobře zaběhly v D20 pátá Eliška Sieglová (+1´14“), v D21 šestá Adélka Bogárová (+1´2“), v D40 šestá Olga Šimerková (+1´25“), v D75 zvítězila Jana Haňkovská. Za pozornost stojí slušný výkon Elišky Chrzové v D16, kde jí pouze vteřiny dělily od první dvacítky a tedy A licence.
V mužích nejlépe bojovali v H16 šestý Martin Šimša (+50“), v H18 pátý (ale bronzový v MČR) Tomaçero Janovský (+1´4“), v H21 15. Jan Bet Procházka (+1´18“), 17. Šimon Navrátil (+1´32“) a v H21A šestý Martin Jonáš (+31“), který si tak vyběhl krásné body do rankingu.
V neděli následovalo mistrovství sprintových štafet v pardubických Polabinách. Stejně jako v sobotu IMG_1391 .nebyl ani tento závod mapově výrazně komplikovaný, snad kromě části v „motokrosovém“ areálu těsně před diváckým průběhem. Zde byl použit tzv. ladybug jako rozdělovací metoda, na čemž více štafet vyfasovalo časovou ztrátu nebo i disk v horším případě.
Za Pragovku nastoupilo devět štafet. V dospělých se štafeta PGP A umístila na 12. místě (složení Eliška S., Bet, Šimon N., Adélka B.). Bet zde na druhém úseku předvedl, jak se sprintovky běhají (třetí v cíli, druhý čas na úseku). PGP C skončila na 22. místě, PGP B bohužel po oražení špatné farsty disk.
V dorostencích naše dvě nasazené štafety skončili na 12. (PGP A) a 14. místě (PGP B). Svůj úsek nejlépe zvládl Martin Š. (2. úsek v PGP A), se ztrátou 10“ na nejrychlejšího Sebíka Šafku (KAM).
IMG_1391V HD140 získala štafeta Šimerková, Buzek, Nemšovský, Pokorná 10. místo. O zlatou medaily v HD180 se postarali Kožinová, Pokorný, Janovský, Ryšavá (PGP A) s více jak minutovým náskokem na druhou Teslu Brno. PGP B v této kategorii brala 7. místo se ztrátou 5´24“ na oddílové kolegy. Petr Janas, možná inspirován Betem, zazářil na 2. úseku, cíl razil jako druhý, těsně před Popkornem z PGP A.
Každý závodník si jistě během víkendu udělal na tyto sprinty svůj názor, který ve spoustě případů, co jsem zaslechl, není pochvalný. I tak je třeba ocenit úsilí pořadatelů z LPU, kteří se postarali o bezproblémový průběh závodů a funkční shromaždiště s pitelným kafem.